czwartek, 26 lipca 2007

Przewijanie a stan skóry

Dziecko przewijamy odpowiednio często bez względu na rodzaj pieluchy jaki używamy, tj. co najmniej sześć razy na dobę, przemywając krocze dziecka wodą i smarując dziecku skórę kremem natłuszczającym. Mokra i brudna pieluszka działa u dziecka jak kompres i drażni delikatną skórę doprowadzając do pojawienia zmian o charakterze pieluszkowego zapalenia skóry, wywołując u dziecka poczucie dyskomfortu, zwiększając drażliwość i prowokując płacz. Takie działanie może mieć długo nie zmieniana pielucha jednorazowa jak i tetrowa, którą najczęściej zakładamy razem z dodatkowymi nieprzemakalnymi majteczkami.
Jeżeli dojdzie do podrażnienia (inaczej zwanego odparzeniem), trzeba częściej zmieniać pieluchy, wysuszać skórę po uprzednim dokładnym umyciu i wietrzyć pupę na rozłożonej pieluszce jednorazowej lub w luźno ubranej tetrowej, a gdy to nie pomaga podjąć leczenie.
Pamiętajmy, że podczas przewijania (niezależnie od rodzaju pieluch, jakich używamy!) dziecko podnosimy podkładając dłoń pod pupę malucha - w żadnym razie nie ciągnąc za nogi, gdyż może to grozić, przy zbyt silnym ruchu, zwichnięciem w stawie biodrowym. Żadna pieluszka (tetrowa i jednorazowa) nie może być zbyt ciasno lub zbyt luźno założona.
Dla rodziców chłopców ważna uwaga: przewijając zawsze układamy prącie malucha wzdłuż moszny, gdyż kiedy będzie skierowane w bok, podczas siusiania mocz będzie pod ściągaczem (jednorazowe) lub bokiem (tetrowe) wyciekał na zewnątrz - a wtedy zdecydowanie wzrasta ilość zużytych kocyków i ubranek, bo i ubranka ciągle będą mokre.

źródło: http://www.bobaski.com.pl/?menu=Noworodek&page=jakie_pieluszki

Brak komentarzy: