środa, 25 lipca 2007

Pieluchy wielorazowe do prania

Nowoczesne pieluchy do prania są łatwe w użyciu, ekonomiczne i ekologiczne.

Na Zachodzie istnieje kilka typów pieluszek wielorazowego użytku do prania (które dalej będziemy nazywać pieluchami materiałowymi). Pieluchy te przypominają kształtem znane wszystkim pieluchy jednorazowe typu pampers. Są one jednak wykonane z materiału, po każdym użyciu więc pierze się je w pralce, w normalnej temperaturze (40 lub 60 stopni wystarczy). Istnieje kilka rodzajów materiałowych pieluch:
3w1
z kieszonką
trzyczęściowe

Poniżej opisujemy pieluchy francuskiej marki P'tits Dessous, chałupniczo wykonywanych w domu przez mamy.

Pieluchy z kieszonką P'tits Dessous Mini-Maxi

* System z kieszonką, aby uprane pieluchy szybciej schły
* Jeden rozmiar, rosnący z dzieckiem od około 1 miesiąca aż do wieku czystości (6 zatrzasków pozwala na skracanie długości pieluchy)
* Oddzielna regulacja przy brzuchu i udach przystosowuje pieluchę do każdej anatomii
* Krój obszerny mogący pomieścić kilka wkładek na noc
* Chłonna wkładka z mikrowłókna
* Materiał zewnętrzny - impregnowany poliuretan, materiał wewnętrzny - mikropolar (100% poliester), atest Oko-Tex


Pielęgnacja pieluch

Przechowywanie brudnych pieluch
Zaleca się przechowywanie pieluch na sucho, w pojemniku oddzielonym od reszty brudnej bielizny, w dobrze wietrzonym miejscu. Producenci nie zalecają przechowywania w wodzie, gdyż może to szybciej zużyć materiał i gumki.

Pranie
Temperatura. Pieluchy pierze się, w zależności o liczby posiadanych pieluch, codziennie lub co 2 - 3 dni. Jeśli posiada się 20 pieluch, pranie wypada co 3 dni. Temperatura prania to 40° lub 60°. Niektóre pieluchy można prać w 90° (nie dotyczy to marki P'tits Dessous). Nie ma jednak potrzeby prać w tak wysokiej temperaturze za każdym razem. Nowoczesne proszki idealnie piorą w niższych temperaturach. Wygotować pieluchy warto, jeśli przechodzą na inne dziecko.
Jeśli pieluchy są bardzo brudne, (co jest częste przy dziecko karmionym wyłącznie piersią), dobrze jest przed praniem głównym, wstawić najpierw płukanie. Pieluchy należy prać w długim programie (nie należy prać w programach krótkich czy tzw. codziennych). Pieluchy można prać z resztą brudnej bielizny.

Proszek. Najlepiej użyć proszku podlegającego biodegradacji, (pranie będzie bardziej ekologiczne). Proszek nie powinien zawierać gliceryny, gdyż może to z czasem spowodować, że pieluchy będą mniej chłonne. Nie należy dodawać płynów zmiękczających ani wybielaczy. Do prania dobrze jest dodać kilka kropel olejku eterycznego lawendy lub Tea-tree (drzewka herbacianego). Mają one działanie antyseptyczne. Olejek wlewa się do części przeznaczonej na płyn zmiękczający. (Należy pamiętać, iż olejki eteryczne nie rozcieńczają się w wodzie, należy dodać kropelkę oleju.)

Przed pierwszym użyciem należy wyprać pieluchy 10 razy

To wstępne pranie zapewni pieluchom maksymalną chłonność. Można je wówczas wyprać z innym praniem, nie ważny jest czas prania. Pieluchy należy między praniami wysuszyć).

Jeśli pieluchy są poplamione, najlepiej wystawić je po praniu na działanie słońca, które jest fantastycznym wybielaczem.
Jeśli pieluchy dobrze nie wchłaniają (co może się zdarzyć, gdy używamy nieodpowiedniego proszku lub używamy kremów ochronnych do pośadków dziecka) należy zamoczyć pieluchy na kilka godzin w wodzie z płynem do naczyń. Następnie dobrze je wypłukać i uprać. Przed namoczeniem przeprowadźcie jednak test: jeśli pielucha wchłonie filiżankę wody, a wy macie wrażenie, że pielucha jest mniej chłonna, może to znaczyć, że waszemu dziecku rośnie ząbek. Mocz wówczas trudniej się wchłania.

Suszenie.
Najlepiej suszyć pieluchy na świeżym powietrzu i na słońcu. Mogą być jednak suszone w domu, w pobliżu kaloryfera. Wkładki z mikrowłókna można suszyć w suszarkach. Pieluchy z kieszonką schną bardzo szybko (pielucha i wkładka schną oddzielnie). W letnią pogodę wystarczy kilka godzin. W zimie na suszenie w domu w ciepłym pomieszczeniu trzeba przeznaczyć około 12 godzin.

Zalety
*przyjazne środowisku
*idealne dla skóry alergicznej
*idelanie dostosowują się do anatomii dziecka
*dziecko wcześniej staje się czyste (pieluchy te dają możliwość dziecku poczuć wilgoć)

Oszczędności
*do 60 proc. przy pierwszym dziecku
*100 proc. przy drugim dziecku
*Koszt pieluch jednorazowych przez 2,5 roku wynosi szacunkowo 3420 PLN
*Komplet 20 pieluch z wkładką francuskiej firmy P'tits Dessous 1300 PLN
*cena 1 pieluchy z wkładką 65 PLN
*Oszczędność 2120 PLN (od tej sumy należy odjąć koszt wody i proszku do prania... suma, która nadal czyni zakup pieluch do prania tańszym rozwiązaniem)


źródło: http://www.ekodzieciak.pl/pieluchy_do_prania.html

Brak komentarzy: